sestdiena, 2012. gada 2. jūnijs

Līgo alus!

Pirms Līgo svētkiem aktivizējas gan regulārie alus brūvētāji, gan sezonālie. Arī Tu, lasītāj, droši vari pamēģināt pats uztaisīt savu alu. Nu jau ir pa vēlu, tāpēc šogad diemžēl jāiztiek būs ar veikala produkciju, bet uz nākamajiem svētkiem var paspēt droši. Kā reiz pa gadu varēsi satrennēties, un aidā. Es pastāstīšu principus, bet sīkāku informāciju var atrast www.kupla.lv , kur var atrast gan forumu kurš pilns ar aktīvo brūvētāju padomiem, gan rokasgrāmatu (kas jāatzīst ir BAIGI labā), gan informāciju kur iegādāties izejvielas.
Bet nu par tipisku mājbrūvēšanas dienu varat lasīt turpinājumā:
Uzticamais palīgs
Viss sākās ar to ka iepriekšējā dienā sasvēru graudus graudus un sagatavoju ūdeni. Te mazai atkāpei jāpastāsta  no kā tad taisa alu! Ūdens, iesals, apiņi un raugs... nekādu pulveru vai spirta :D Es savu Līgo svētku alu darīju 15. maijā, un man tas laika izteiksmē prasīja 6h, no tīras virtuves līdz tīrai virtuvei! Nu tad tā... graudi jau man ir sasvērti, un ūdens sagatavots. Es kā palīgu alus vārīšanai izmantoju speciālu mājbrūvētājiem izgatavotu datorprogrammu "BeerSmith2", šī programma aprēķina cik daudz man nepieciešams graudu iesals, ūdens, apiņi, vienvārdsakot izdara daudz ko manā vietā... bet brūvēšanas praktiskā puse paliek manās rokās. Nu tad ko... sākam.... Kā vienmēr man asistē mans uzticamais palīgs :)
Sākam ar ūdens uzsildīšanu līdz noteiktai temperatūrai... manā gadījumā tie ir 50 C . Kad ūdens ir sasniedzis šo temperatūru, beru iekšā graudus, un kārtīgi izmaisu, lai nav kunkuļu. Tālāk turpinu sildīt katlu, lai iejava (tā sauc graudu iesala un ūdens kombināciju) sasniedz receptē vajadzīgos 66 C. Šinī temperatūrā notiek tā saucamā pārcukurošanās, kad siltais ūdens aktivizē enzīmus kas graudos esošo cieti pārvērš cukurā. Šinī momentā veidojas tā saucamā alus misa. Kad receptē noteiktā temperatūra sasniegta, liekam katlu maliņā un sasedzam ar segām. Tas tiek darīts tāpēc, lai iejava zaudētu pēc iespējas mazāk no sākotnējās temperatūras.    Kāpēc tas ir svarīgi neiedziļināšos, bet tas tiek darīts lai panāktu lielāku efektivitāti, t.i. izspiestu no graudiem maksimumu! Kad iejava izturēta šādos apstākļos 60 min., pārejam pie filtrēšanas. Pirms filtrēšanas paaugstinam iejavas temperatūru līdz 76 C, tas aptur pārcukurošanās procesus un padara iejavu šķidrāku, atvieglojot filtrāciju. Kad iejavas temperatūra sasniegusi noteiktos 76 C, pārlieku iejavu filtrēšanas spainī. Par filtrēšanas spaini es izmantoju parastu plastmas spaini, nopērkamu DEPO, kurā iemontēta santehnikas pieslēgcaurules ārējais metāla apvalks!
Filtrēšanas spainis

Pēc iejavas pārlikšanas spainī, ļaujam visam saturam nosēsties, tas nepieciešamas lai spaiņa apakšā izveidotos graudu slānis, tā saucamā "graudu gulta" caur kuru tekot, misa filtrēsies un nonāks vārkatlā.


Filtrēju misu
Kad gandrīz viss šķidrums no graudu iesala aiztecējis, tad ņemam līdz 76 C uzsildītu ūdeni un pārskalojam iesalu, lai izdabūtu laukā visu cukuru. Notecināto misu lejam katlā un liekam uz uguns. Es pirms tam vēl mēru blīvumu, t.i. cik daudz cukura ir iegūtajā misā... tas palīdz prognozēt alus stiprumu, bet sākumā bez tā var lieliski iztikt, turklāt svarīgāk blīvumu mērīt ir jau pēc vārīšanas. Kad alus misa sākusi vārīties, manā gadījumā  18 litri sāk vārīties apmēram pēc stundas. Nu tād tā... kad misa sākusi vārīties, pievienojam apiņus. Sākumā uz 60 minūtēm pievienojam apiņus rūgtumam, bet tālāk jau 15 un 5 minutes pirms vārīšanas beigām pievienojam aromātiskos apiņus.
Vārās misa ar apiņiem

Misu ar apiņiem kopā vāram 60 minūtes. Jāvāra ir tāpēc lai "ievārītu" apiņus un iztvaicētu visas sliktās lietas kas ir iegūtajā misā. Pēc vārīšanās beigām, misa ir strauji jāatdzesē, zem 30 C. Tas jādara tāpēc lai misā nesavairotos tāda lieta kā diametilsul... tpu... es pat izrunāt nevaru, apzīmē viņu ar DMS, un tā ir viela kas alum dod pretīgu salkanumu... nu apmēram tādu kā Brengulim :D ! Turpmāk visam kas saskaras ar uzvārīto misu ir jābūt supersterilam! Lielākais uzvārītā alus ienaidnieks ir infekcija, tieši tāpēc visam ir jābūt dezinficētam. Es lietoju ūdeņraža peroksīdu, jeb ūdeņraža pārskābi, tika 7x spēcīgākā koncentrācijā kā aptiekā. Sākumā dezinfekcijai var izmantot aptiekās nopērkamo spirta-joda šķidumu, jeb tautā saukto jodu. Apmēram vienu pudeles korķīti ar jodu atjauc ar 10 litriem auksta ūdens, un visu kas saskarsies ar atdzesēto misu notur saskarē ar šo šķidrumu 10-30 min. Atgriežamies pie dzesēšanas. Es izmantoju speciāli šim nolūkam konstruētu dzesētāju, bet iesākumā var izlīdzēties ar katla peldi aukstā vannā. Bet gribu uzsvērt, ka ja ar alus darīsanu nodarbojas biežāk kā pirms Līgo, dzesētājs būs vitāli nepieciešams. 
Dezinfekcija
Pēc misas atdzesēšanas nofiltrēju misu no apiņiem un visiem citiem biezumiem kas izveidojušies vārīšanas laikā. Tam es izmantoju parastāko virtuves sietiņu, tautā dēvētu par "duršlaku" , kam vidū ieklāta marle. Kad viss uzvārītās misas daudzums, manā gadījumā 15 litri , pārlieti raudzēšanas spainī, pieberu sauso raugu un iemaisu to misā. Svarīgi ir labi izmaisīt raugu, lai misa bagātinātos ar skābekli. Un viss, process paveikts... pēc divām nedēļām liesim pudelēs, un vēl pēc divām rausim vaļā! Lai puto alus kauss, un priecīgus Līgo!!!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru