Vadoties pēc principa "labāk lai paliek pāri, nekā pietrūkst", ar vienu brūvējumu, priekš Līgo un tam sekojošajiem svētkiem, es neaprobežojos. Nākamo brūvējumu es jau taisīju mājās. Nekas neiespējams tas nav arī dzīvoklī. Sniegšu jums nelielu ieskatu.
Par cik alus brūvēšanu man bieži nākās apvienot ar bērnu pieskatīšanu, ne visi procesi ir dokumentēti, bet aprakstīt centīšos sīki un smalki!
Ar ko tad es sāku? Sāku es ar receptes izveidošanu. Receptes izveidošanai ir nepieciešamas nelielas pamatzināšanas par alus darīšanas procesiem un tehnoloģijām, bet vispār jau var paņemt jebkuru no šeit atrodamajām receptēm, un mēģināt atkārtot. Nu bet es savu recepti izveidoju pats. Es pats prognozēju alus krāsu, rūgtumu un stiprumu, bet atkārtošos, tam ir nepieciešamas priekšzināšanas.
Nākamais solis ir izejvielu sagāde. Tam pastāv vairāki varianti, sākot no ebay.com , beidzot ar pašizgatavošanu... bet visvienkāršāk, un tā arī daru es, ir izejvielas iegādāties bruvepats.lv . Principā uz jebkuru vietu Latvijā pastāv arī piegādes iespējas ar pasta stacijas starpniecību.
Izejvielas man ir, recepte izdomāta, dēls laižas miegā, stiepju no pagraba spaiņus, katlus un degli, gatavoju ūdeni un aidā, sāku sildīt.
Sildās ūdens iejavai |
Apsegtais iejavas katls |
No baltā spaiņa ūdens tek lielajā katlā, skalo iesalu, un tālāk misa ietek mazākajā katlā kas atrodas uz degļa. |
Apiņu maisiņš ar stikla oļiem. |
Man šoreiz bija palienēts gāzes reduktors, kas nespēja darbināt manu 7,5 kW gāzes degli uz pilnu klapi, tāpēc viss notika nedaudz lēnāk. Bet tik vai tā, jau pēc stundas misa, ~ 35 litri, jautri burbuļo. Uzņemam laiku, 60 min. un beram klāt apiņus. Nākamos apiņus pievienosim pēc 45 min., bet beigās atlikušos, kad būs nogriezta liesma, t.i. pirms dzesēšanas. Nu ko, man ir laiks...
Šinī laikā es mēru misas blīvumu, kāds tas bija pirms vārīšanās, tādejādi prognozēju cik blīva misa man būs kad beigšu vārīt, un rēķinu vai būs nepieciešams viņu pašķaidīt, vai nē. Misas blīvumu mēra ar speciālu ierīci-"hidrometru"
Blīvuma mērījumi |
Hidrometrs ir līdzīgs "spirtometram", tikai pilda citas funkcijas. Ar hidrometra palīdzību var noteikt cik daudz "cukura" (ogļhidrātu (g/l)) ir iegūtajā paraugā, un tālāk prognozēt citus lielumus, bet līdz tam mēs nonāksim. Vispār jau var iztikt bez hidrometra, jo ja pareizi saplānots, un tiek sekots līdz receptē rakstītajam, blīvums būs norādītais. Nu labi, ja atšķirsies, tad nedaudz.
Paralēli es vēl nomazgāju izmantotos traukus. Vispār jau mēdz teikt ka, ja tev patīk darīt alu, Tev ir jāpatīk mazgāt traukus! :) Brrrr! Nu tā nu gan ir lieta, ko es visā šinī procesā visvairāk nevaru ciest... bet daru!
Paralēli es vēl nomazgāju izmantotos traukus. Vispār jau mēdz teikt ka, ja tev patīk darīt alu, Tev ir jāpatīk mazgāt traukus! :) Brrrr! Nu tā nu gan ir lieta, ko es visā šinī procesā visvairāk nevaru ciest... bet daru!
Pievienoju apiņus garšai, un dodos gatavot dzesētāju! Pēc vārīšanas, alus misa strauji jānodzesē! Tas jādara tāpēc lai misā neveidotos nevajadzīgi ķīmiskie salikumi, kas ir atbildīgi par sliktu alus garšu. Vēl tas ir jādara tāpēc lai mazinātu alus infekcijas risku. Infekcijas, ir visbiežākais (99,9%) alus bojāšanās cēlonis. Un visvienkāršāk infekcijai ir ieperināties siltā misā. Tāpēc visam, kas saskarsies ar misu pēc vārīšanas, ir jābūt tīram, defzinficētam un sterilam... arī rokām! Nu lūk... kamēr vārās apiņi garšai, es gatavoju dzesētāju, un dezinficēju caurduri. Kur es izmantoju caurduri, vēlāk izstāstīšu.
Dzesētājs |
Par misas dzesētāju es izmantoju lūk šādu kapara cauruļu vijumu, ko iegremdēju karstajā misā, un tad laižu cauri aukstu ūdeni. Arī dzesētājs ir jādezinficē, un es to daru iemērcot viņu verdošajā misā uz 15-10 minūtēm.
Tikmēr turpinu dzesēt misu.
Kad misa beigusi vārīties 60 minūtes, es nozlēdzu liesmu un pieberu pēdējo devu apiņu, un nesu dzesēt. Dzesēju es šobrīd vannas istabā, bet drošības apsvērumu dēļ, nākamās reizes es to darīšu turpat uz balkona izmantojot dārza šļūteni. Kamēr dzesējas misa, ir pamodies man palīgs. Pirmais ko šis prasa pēc pamošanās ir "musa" kas viņa mazajā valodiņā nozīmē MISA. Tikko tecināta, nevārīta un bez apiņiem, misa ir salds dzēriens, kurā ir daudz tā saukto "nesalikto cukuru" un ir ar augstu uzturvētību. Dzērienu no iesala ekstrakta un ūdens, kas pēc būtības ir tā pati misa, mēdz taisīt arī maratonisti pirms distances, tieši tā iemesla pēc, ka šāds dzēriens ir ļoti augstvērtīgs.
Te kāds tikko ir dabūjis savu devu misas |
Misa jādzesē ir līdz rauga komforta temperatūrai, bet manā gadījumā dzīvoklī to zemāk par ~16 C nav iespējams izdarīt. Bet nekas, tūlīt nofiltrēšu un uz rauga virsū, un ledusskapī iekšā!
Kad misa nodzesēta, es viņu caur krānu noleju raudzēšanas tvertnē. Pie viena paņemu blīvuma paraugu, un izmēru to pirms raudzēšanas. Nākamreiz mērīšu tad, kad raudzēšana būs beigusies. Zināmos lielumus ievietošu speciālā kalukulatorā un iegūšu informāciju par to, cik stiprs alus man ir sanācis. Šoreiz tiek tēmēts uz 4,8% stipru alu. No apiņu daļām kas palikušas katlā es misu nofiltrēju caur neilona audumu, kurš ieklāts iepriekš izdezinficētajā caurdurī.
Kad process beidzies, spaiņa dibenā palikušas tikai olbaltumvielas un izšķīdušās apiņu granulas. Šoreiz es neberu raudzēšanas tvertnē raugu. Tāpēc, ka man raugs jau tur bija, no iepriekšējā vārījuma, kuru sapudeļoju dienu iepriekš. Tas nav nekas neparasts un ārkārtējs. Lielās darītavas tā dara līdz pat 10 x, jo raugs, alus darīšanas procesā, ir viena no dārgākajām izejvielām.
Tālāk nesu tvertni uz pagrabu, ievietoju viņu speciālā ledusskapī kas uzturēs +10 C , tā ir temperatūra kurā mans alus rūgs.
Tālāk seko divi mokošākie procesi alus brūvēšanā... trauku mazgāšana un gaidīšana!
Nu jau var teikt ka Līgo vakarā uz galda būs par 2 šķirnēm alus vairāk!
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru